07 лютого 2017 року відбувся майстер-клас учителів географії з формування предметних компетентностей учнів у процесі навчання географії
07 лютого 2017 року на базі навчально-виховного комплексу «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області відбувся майстер-клас учителів географії Лісової Тамари Вікторівни, учителя географії НВК «ЗОШ I-ІІІ ступенів № 3 – ліцей» Обухівської міської ради Київської області, Захарченко Алли Георгіївни, учителя географії НВК «СЗОШ I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – ЗОШ І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області, Безкровної Тетяни Миколаївни, учителя географії НВК «СЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 з поглибленим вивченням української мови та літератури – ЗОШ І-ІІІ ступенів № 1 імені А.С. Малишка» Обухівської міської ради Київської області»з теми: «Формування предметних компетентностей учнів у процесі навчання географії».
У заході взяли участь:
Мигаль Марина Леонтіївна, начальник управління освіти виконавчого комітету Обухівської міської ради;
Совенко Валерій Володимирович, завідувач відділу методики викладання географії, економіки та краєзнавства КВНЗ КОР «Академія неперервної освіти»;
Капітоненко Ольга Степанівна, завідувач міського методичного кабінету;
Коновал Антоніна Іванівна, директор навчально-виховного комплексу «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області;
Жевага Валентина Миколаївна, заступник директора з навчально-виховної роботи навчально-виховного комплексу «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області;
учителі географії міст: Обухова, Бучі, Фастова та районів: Васильківського, Згурівського, Обухівського й Таращанського. Усього – 16 осіб.
Під час проведення майстер-класу було розглянуто такі питання:
- Формування предметних компететентностей учнів на уроках географії.
- Моделювання уроку географії у 7 класі з теми «Північна Америка. Географічне положення. Відкриття та освоєння материка».
- Створення тестів для перевірки предметних компетентностей учнів з теми «Північна Америка».
- Екскурсія на підприємство ТОВ «Алеана».
- Круглий стіл: «ТОВ «Алеана» – сучасне виробниче підприємство».
На початку заняття, у ході доповіді з теми «Формування предметних компетентностей учнів на уроках географії» Лісова Тамара Вікторівна у своєму виступі, який супроводжувався цікавою презентацією, зазначила, що в Концепції нової української школи визначено 10 ключових компетентностей, серед яких важливою для вчителів географії є також компетентність в природничих науках та технологіях. Звернула увагу, що в основу побудови змісту й організації процесу навчання географії покладено компетентнісний підхід, відповідно до якого кінцевим результатом є сформовані ключові, міжпредметні та предметні компетентності учнів. Географічні компетентності можна розділити на п’ять груп:
- Природнича компетентність
- Соціально-економічна компетентність
- Екологічна компетентність
- Просторова компетентність
- Краєзнавча компетентність.
Далі Захарченко Алла Георгіївна провела майстер-клас щодо підготовки та проведення уроку для учнів 7 класу на компетентнісній основі з теми «Північна Америка. Географічне положення. Відкриття та освоєння материка» з використанням різноманітних інноваційних та інтерактивних методів і прийомів роботи, які розкривають технологію педагогічної системи роботи вчителя.
На завершення теоретичної частини Безкровна Тетяна Миколаївна поділилася досвідом створення та використання тестових і практичних завдань для перевірки сформованих компетентностей учнів з теми «Північна Америка». Слухачі заняття виявили зацікавленість у створенні та вирішенні даних завдань.
Під час практичної частини заходу було проведено екскурсію на сучасне підприємство хімічної промисловостіТОВ «Алеана», де відбулося ознайомлення з виробничими процесами та технологією виготовлення виробів з пластику (сміттєвих контейнерів, меблів, господарчих товарів тощо). Після завершення екскурсії відбувся круглий стіл «ТОВ «Алеана» – сучасне виробниче підприємство» в якому взяли участь працівники підприємства та дали вичерпні й професійні відповіді на численні запитання учасників заходу.
Учителі-практики висловили подяку авторам майстер-класу та організаторам за актуальний, змістовний методичний захід, проведений на високому організаційному і науково-методичному рівні.
Рекомендації майстер-класу
Із метою успішної реалізації Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти, активізації пізнавальної діяльності учнів, формування їхніх ключових компетентностей у процесі навчання географії, усвідомлюючи роль учителя у підвищенні якості географічної освіти в сучасній українській школі з метою забезпечення компетентнісно-орієнтованого навчання учасники заходу рекомендують:
- Для реалізації компетентнісного підходу вчитель повинен оволодіти такими навичками:
- працювати в команді;
- приймати самостійні рішення;
- мобільно перебудовуватися;
- ставити і вирішувати нові професійні задачі;
- самостійно вивчати і запроваджувати професійні новації.
- Підготувати навчально-методичний посібник: «Формування предметних компетентностей учнів на уроках географії».