Міжнародний день рідної мови
Мова – найнезбагненніший і найдосконаліший із феноменів людського суспільства. У світі немає нічого такого, чого не можна було б означити словами. Чим багатша нація духовно, тим глибша мова. 21 лютого увесь світ відзначає День рідної мови.
Наша ж рідна мова – українська. Українською мовою розмовляли наші діди та прадіди, а матері та бабусі співали колискові. Шануймо і любімо рідну мову, піклуймося про неї, захищаймо, розкриваймо для себе її велич і могутню силу. Збережімо її в усій чудовій красі для себе й наступних поколінь, гордо всім заявляючи: «Я – українець! Син чи донька цієї землі. Я пишаюся цим, люблю свій народ, свою землю, свою мову! » Під цим гаслом були проведені такі тематичні заходи у закладах освіти міста.
Навчально-виховний комплекс «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 3-ліцей»
Обухівської міської ради Київської області
Під час проведених заходів – тематична виставка художньої та публіцистичної літератури про розвиток і становлення української мови: «Мово моя солов’їна»; конкурс на кращий твір-роздум «У мові сила народу»; мовознавчий турнір «Без мови немає народу»; виховний захід «Кращої , ніж рідна, мови не буває»; година спілкування «Як нищили українську мову»; свято-конкурс «Пречудесно, пречудово розцвітай же, рідна мово!»; мовознавча вікторина «На гостинах у Лексики та Фразеології»; інтелектуальна гра «Я знаю українську мову»; усний журнал «Ти – наше диво калинове»; презентація проектів «Мово рідна, слово рідне»; конкурс юних мовознавців «Чи правильно ми говоримо?»; інтегрований урок «Що означає бути громадянином своєї держави. Українські символи»; інформаційні п’ятнадцятихвилинки, виховні години «Українська мова у світі» , «Слово до слова – зложиться мова», «Мова рідна, слово рідне», «Шануймо мову нашого народу»; година спілкування «Історія української мови. Видатні українці»; усний журнал «Ти мій скарб живий, ти моя перлино» – учні дізналися про роль мови в житті української нації, ознайомилися з найцікавішими фактами розвитку мов різних націй, дізналися про актуальні проблеми мов, що зникають та швидку еволюцію найпопулярніших: англійської та китайської. Нікого не залишили байдужими декламації поезій українських авторів про милозвучність української мови, багатьох підлітків зацікавило виконання «Заповіту» Тараса Шевченка різними європейськими мовами: англійською, французькою, німецькою та іспанською. Дівчата та хлопці інсценували уривки з художніх творів, завзято виконували українські пісні, загадували загадки, писали твори-роздуми.
Протягом перерв учні виконували різні завдання: малювали тематичні плакати, відгадували загадки, розв’язували шаради, працювали з анаграмами.
Приємно було споглядати учнівську активність, емоційність, знання та ерудицію, уміння працювати командою, самоорганізовуватися, толерантне ставлення до думок інших.
Українська мова – барвистий килим самоцвітів, що віками ткали генії нації та прості люди, які називають себе українцями. Складна для вивчення і проста для сприйняття не розумом, а серцем, українська мова є найбільшим надбанням нашої культури й водночас її носієм, криницею духовності й моралі, дзеркалом одвічного українського менталітету, доброти, душевності, щирості, сприйнятливості до краси. У цьому ще раз переконалися учні школи 21 лютого 2019 року.
Лукашенко І.В.
Навчально-виховний комплекс «Спеціалізована загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 5 з поглибленим вивченням іноземних мов – загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 5» Обухівської міської ради Київської області
Мова для кожного народу стає ніби другою природою, що оточує його, живе з ним всюди і завжди. Без неї, як і без сонця, повітря, рослин, людина не може існувати. Як великим нещастям обертається нищення природи, так і боляче б’є по народові зречення рідної мови чи навіть неповага до неї, що є рівноцінним неповазі до батька й матері. Для українців рідною є і буде українська мова, найспівучіша із мов.
Міжнародному дню рідної мови у закладі були присвячені виховні заходи та уроки, проведені вчителями української мови та літератури: виховна година «Мово наша, мово, мово барвінкова…» (Гончарова Т.В); мовознавча інтелект-вікторина на тему «Велич рідної мови» (Маковецька Л.А.); усний журнал «Престиж української мови» (Корнієць Р.Г.); проект «Українська мова – душа мого народу» (Тарновська Н.С.); інтерактивне спілкування «Барви рідного слова»; дискусія «Українська мова на тлі інших мов світу» (Гордієнко О.В.); виховна година «Мово моя рідна, мово солов’їна…» (Мущинська О.Е.); усний журнал «Цінуймо силу слова» (Войтенко Ю.М.); літературна вікторина «Я знаю рідну мову» (Левченко Т.П.).
Учителі української мови і літератури виховують і надалі виховуватимуть у своїх учнів любов і повагу до рідної мови.
Тарновська Н.С.
Академічний ліцей №1 імені А.С. Малишка Обухівської міської ради Київської області
21 лютого в ліцеї розпочалося з відео про Міжнародний день мови, звучали пісні про Україну, про мову. А о 10.20 стартував поетичний марафон. Традицію вшановувати рідну мову поезіями започаткували у 2018 році. Відкривали марафон учні 6-А та 2-А класів поетично-пісенною композицією «Мова, оспівана в піснях». До них долучилися вчителі О.А. Кушнір та Д.О. Дмитренко. І полилася поезія: 1-2 класи підготували вірші про маму; 3-4 класи – про Україну; 5-6 класи – про мир, щастя, дитинство; 7-8 класи – поезії Андрія Малишка та поетів-земляків; 9 класи – поезії Тараса Шевченка; 10-11 класи – поезії сучасних авторів.
Марафон долучав все нових та нових учасників, але День рідної мови був різноманітним, насиченим. Так, учні 4-Б класу взяли участь у вікторині «Юні мовознавці», яку провела О.Т. Салницька. Учні 7-А класу та учитель української мови та літератури С.В. Рогозіна вшанували пам'ять поета-земляка Андрія Малишка (17 лютого минуло 49 років від дня його смерті). До них на Годину пам'яті завітала старший науковий співробітник музею-садиби Андрія Малищка О. В. Артюшенко, яка розповідала про необхідність берегти традиції нашого народу, шанувати рідне слово, любити землю, на якій виросли. Але особливою була її розповідь про нашого земляка, випускника закладу Андрія Малишка.
Неперевершене задоволення отримали учні 8-А та 8-Б класів від зустрічі з поетом, прозаїком, журналістом, членом Національної спілки журналістів України, членом літературно-мистецького братства імені А.С. Малишка та Всеукраїнського об'єднання «Радосинь» НСПУ Геннадієм Горовим. Зустріч розпочалася із читання автором власних віршів. Прості і одночасно глибокі, нефальшиві, світлі, правдомовні, вони не лишили байдужими восьмикласників, розпаливши їх до запитань автору. Цікавило дітей різне: про шкільні спогади, і про перший прочитаний вірш, і про вірш улюблений. Запитували, що надихає Геннадія на написання віршів, звідки він черпає теми своїх поезій, чого хоче досягти в житті.
Спілкування вийшло довірливим, щирим, інтелектуальним. Діти доторкнулися до важливих істин взаєморозуміння, вірності, дружби, співчуття, пошуку сенсу життя, важливості вчитися всерйоз. Дітям запам'яталися та припали до душі афористичні висловлювання, маленькі джерела мудрості із почутих віршів: «жовто-блакитна ера», «ой світе, куди ти йдеш…», «дитинство, подзвони», «шукаю істину свою», «запали багаття, друже, …щоб тепло зустріли люди ті, хто близько і не дуже…», «чи бувають у дерев серця».
З глибокою пошаною і вдячністю говорив Геннадій про свою родину: «Три слони, що тримають мій світ - мама, тато і старший брат. З ними легше у стократ… Я і сам із ними, наче граніт». Доречними були в цей день, Міжнародний день рідної мови, коли нас переповнює гордість за нашу українську мову, незнищенну, збережену, квітучу, слова Геннадія про Івана Котляревського, як його улюбленого письменника: «Котляревський надзвичайний тим, що він на такому рівні підняв українську мову. Показав, що українською можна писати. В його «Енеїді» є все: і гумор, і бурлеск… Там знайшлося місце всьому, і пов'язати все це з українським менталітетом – це просто геніально».
Непомітно сплинув час, і ось уже фінал шкільного марафону поезій. На завершення залишили сучасних авторів та поетів-шістдесятників. Почесна місія закривати марафон випала учням 10-11 класів. Вони зверталися до глядачів словами Василя Симоненка, Ліни Костенко, Христини Соловій, Наталі Любиченко, Дмитра Павличка. До учнів долучилися і вчителі, а завершальним акордом прозвучала поема «Андрій Малишко» у виконанні автора - Світлани Володимирівни Рогозіної.
Результат поетичного марафону – 231 учасник.
Щербань О.М.
Загальноосвітня школа I-ІІІ ступенів № 2 Обухівської міської ради Київської області
У кожній загальноосвітній школі будуть проходити заходи, приурочені Дню рідної мови. Не виключенням є і ЗОШ І-ІІІ ст..№2.
Бібліотекар школи Лиса В.М. підготувала виставку словників української мови «Спішу у храм святого слова». Провела бесіду з учнями початкової школи щодо користі цих книг, що потрібно заглядати у словник, щоб опанувати словесне багатство нашої мови. Словники – це невичерпне джерело знань, «… це пишний яр, а не сумне провалля...».
Вчителі української мови, класні керівники, класоводи проводили тематичні години спілкування: «Із сивої глибини віків бере початок наша мова», «Квітни, мово наша рідна!», «Рідна мова чиста, як роса», «Я з дитинства звик до того, щоб чути українську і російську мови».
Метою годин спілкування було донести до дітей інформацію про заснування Міжнародного дня рідної мови, формувати знання учнів про шлях становлення рідної мови, прищеплювати і розвивати почуття патріотизму, національної гордості за мову, виховувати любов до рідної мови, бажання досконало її знати.
Вчитель української мови і зарубіжної літератури Бахметова С.В. з учнями 6-7 класів підготувала інсценізації казок зарубіжних письменників українською мовою. Цей захід занурив у світ дитинства присутніх на ньому дорослих, а учням показав зв’язок між предметами та спонукав до читання книжок. Адже саме вони допомагають нам збільшити наш словниковий запас, зробити наше мовлення насиченим і різноманітним.
Кожен із нас повинен пам’ятати, що найціннішим у житті кожної людини є рідна мати, рідна земля, рідна мова. У рідному слові початок усіх початків людського бутя. Бережімо, плекаймо, збагачуймо, примножуймо красу рідної мови, бо людина, яка забула свою мову, не живее, а існує.
Загірня Н.П.
Навчально-виховне об'єднання «Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №4 – центр військово-патріотичного виховання та допризовної підготовки» Обухівської міської ради Київської області
У закладі відбувся святковий захід «Мово моя материнська...» у 5-7 класах, який організувала та провела Нечипоренко О.М. Учні виразно розказували вірші про рідну мову, лунали пісні, присвячені українській мові; показали жартівливу сценку, де висміюється неграмотність і примітивність окремих людей; читали напам’ять власні вірші; учні 6-го й 7-го класів виразно декламували вірші про мову, написані такими поетами рідного краю: А. Малишко, Ольга Довгоп’ят, Олександр Хмельовський, Антоніна Філонич; а також показали інсценізацію гуморески С.Гриценка «Два значення». Гостями заходу були місцеві письменниці Наталя Любиченко й Тетяна Лемешко. Школярі з великим задоволенням слухали, як поетеси читали вірші про мову, а також насолодилися спілкуванням із ними.
Оксана Миколаївна організувала виставку книжок письменників рідного краю: А.Малишко, Наталя Любиченко, Тетяна Лемешко, Галина Хитенко, І. Глущенко, Ольга Довгоп’ят, Олександр Хмельовський, Антоніна Філонич, С. Гриценко, Олена Артюшенко, Юрій Домотенко.
Содолінська Світлана Іванівна – захист проектів «Правильне слововживання. Лайфхак для однокласників» (9 клас). Учні в оригінальній формі навчали своїх однокласників правильному слововживанню, вмінню уникати поширених помилок як у приватному, так і в офіційному спілкуванні.
Нечипоренко О.М.
Навчально-виховний комплекс «Гімназія – загальноосвітній навчальний заклад І ступеня міста Обухова імені Володимира Мельника»
Про мову, як і про все рідне і всіх рідних, необхідно піклуватися: вивчати, шанувати, не забруднювати суржиком та іншим сміттям.
Учні 7 - А класу, створивши загони "швидкої філологічної допомоги", вирушили до початкових класів гімназії з особливою місією: нагадати, як ми маємо шанувати мову, які найбільш уживані помилкові фрази й позбутися їх тощо. Це були вікторини, квести, діалоги.
Сподіваємося, зерно впало в пухкий ґрунт. Усі були задоволені зустрічами.